-
Telefon: +48 12 658 66 39
-
Telefon komórkowy: +48 881 773 776
Periodontologia
Zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią!
Jeśli pojawiają się obrzęki dziąseł, krwawienia z dziąseł (również podczas nitkowania i szczotkowania), bóle dziąseł, rozchwianie zębów, odsłonięcie szyjek zębowych – zalecamy konsultacje u specjalisty.
Choroba przyzębia może obejmować jeden ząb, grupy zębów lub całe uzębienie. Źle założone wypełnienie na powierzchni stycznej (między zębami) może doprowadzić do choroby dziąseł, krwawienia, rozchwiania zęba oraz stanu zapalnego kości czyli utraty podparcia kostnego. Próchnica i nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne lub ich brak prowadzą do chorób przyzębia.
Pacjenci u których nie występuje próchnica, mają wszystkie zęby, również narażeni są na choroby przyzębia.
W pewnym momencie pojawia się dyskomfort – krwawienie, przykry zapach z ust, uczucie ruszającego się zęba.
Dzięki zdjęciu pantomograficznemu i badaniu periodontologicznemu jesteśmy w stanie stwierdzić paradontozę, czyli chorobę, która zwykle związana jest z defektem układu odpornościowego. Choroba przyzębia przebiega przewlekle, podstępie i jest trudna do zauważenia dla pacjenta.
Skaling poddziąsłowy z wygładzeniem powierzchni korzeni (SRP), dawniej nazywany kiretażem. Najczęstsza procedura mająca na celu zatrzymanie paradontozy. Polega na niechirurgicznym, bardzo dokładnym oczyszczeniu powierzchni korzeni z bakterii będących przyczyną zapalenia przyzębia. Użycie znieczulenia daje gwarancję komfortu i braku bólu. Jest to najskuteczniejsza procedura leczenia paradontozy, co przy niskim koszcie stawia ją na pierwszym miejscu przy wyborze metody leczenia.
Plastyka recesji dziąseł ma na celu pokrycie odsłoniętych powierzchni korzeni (szyjek zębów) i pogrubienie tkanek miękkich. Używając najnowocześniejszych technik zabiegowych można uzyskać najlepsze wyniki leczenia w przypadku zaburzeń estetycznych, nadwrażliwości zębów
oraz konieczności pogrubienia dziąseł przed leczeniem ortodontycznym lub protetycznym.
Chirurgiczne wydłużenie koron pozwala ratować złamane i zniszczone głęboko poddziąsłowo zęby dzięki plastyce tkanek je otaczających. Zabieg jest również wykorzystywany w celach estetycznego wydłużenia zębów przednich i korekty uśmiechu dziąsłowego (tzw. gummy smile).
Diagnostyka i leczenie chorób błon śluzowych jamy ustnej. W tej trudnej specjalności ogromną rolę gra ogólnomedyczna wiedza. Dzięki zebraniu dokładnego wywiadu, badaniu klinicznemu oraz badaniom dodatkowym możliwe jest leczenie m.in. suchości jamy ustnej, pieczenia, grzybic oraz
profilaktyka zmian onkologicznych.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka obejmująca:
a) zabiegi higienizacyjne w gabinecie:
- scaling czyli usunięcie kamienia nazębnego – również poddziąsłowo
- root planing oczyszczenie i wygładzenie powierzchni korzeni zębów
b) badanie periodontologiczne i ustalenie potrzeby leczenia przyzębia przez periodontologa:
- specjalistyczne badanie bakteriologiczne (test PET)
- ocena krwawienia dziąseł
- ilość i rodzaj złogów nazębnych
- pomiar głębokości kieszonek dziąsłowych
- ocena stanu kości na zdjęciach rentgenowskich
c) zalecenia higienizacyjne w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta:
- dobór metody szczotkowania zębów
- szczoteczki międzyzębowe
- nici dentystyczne
- instruktaż higieny
LECZENIE CHORÓB PRZYZĘBIA POPRZEDZONE ZABIEGAMI HIGIENIZACYJNYMI:
- szyny unieruchamiające
- zabiegi chirurgiczne na przyzębiu
- antybiotykoterapia celowana (na podstawie testu PET)
Zabieg – wykonywany w znieczuleniu.
Wizyty kontrolne, w trakcie których sprawdzany jest proces leczenia. W ramach chirurgii stomatologicznej wykonujemy także zabiegi z zakresu:
• chirurgia endodontyczna – resekcje wierzchołka korzenia, hemisekcja, radektomia
• chirurgiczne leczenie chorób przyzębia
• chirurgia przedprotetyczna
• implantologia (także przygotowanie podłoża kostnego przed zabiegiem implantacji (augmentacja kości, podniesienie dna zatoki szczękowej)
• usunięcie torbieli i guzków
• biopsja zmiany podejrzanej
Leczenie periodontologiczne
Wymaga współpracy pacjenta z lekarzem przez dłuższy okres czasu.
Systematyczność i zaangażowanie pacjentów oraz regularne wizyty u specjalisty
prowadzą do satysfakcjonujących rezultatów.
Wybielanie zębów
Piękny i biały uśmiech dużo mówi o człowieku. Nasz gabinet stomatologiczny poleca zabiegi wybielania zębów przy zastosowaniu LASERA firmy LASOTRONIX. Doskonałe efekty, i jeszcze lepsze samopoczucie Pacjenta.
Pamiętajmy zdrowe dziąsła nie krwawią! Jeśli pojawiają się obrzęki dziąseł, krwawienia z dziąseł (również podczas nitkowania i szczotkowania), bóle dziąseł, rozchwianie zębów, odsłonięcie szyjek zębowych – zalecamy konsultacje u specjalisty. Nasz gabinet stomatologiczny zaprasza na konsultacje stomatologiczne a regularne wizyty prowadzą do satysfakcjonujących rezultatów.
lek. stom. Katarzyna Przywieczerska (specjalista periodontologii) – zaprasza do kliniki stomatologicznej FABRYKA UŚMIECHU periodontologia Kraków
Dentysta Kraków – jak znaleźć dobry gabinet stomatologiczny ? To pytanie z którym boryka się sporo osób, chociaż są tacy których już tak boli ząb, że im to wszystko jedno… I tu powinniśmy się zastanowić, podejście do dentysty! Dentysta to nie wróg, to lekarz który stara się Wam pomóc, ale czasem też jest bezsilny, gdy zapalenie jest tak mocne iż środki przeciwbólowe nie są już tak skuteczne. Obecna technologia jak i wszystko poszło do przodu, gabinety wyposażone są w nowoczesne urządzenia a leczenie jest praktycznie bezbolesne – dlatego warto zmienić podejście do dentysty i częściej zaglądać na wizyty kontrolne, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo nerwów i niepotrzebnego bólu.